GETTING MY POLE WIDZENIA JASKROWE TO WORK

Getting My pole widzenia jaskrowe To Work

Getting My pole widzenia jaskrowe To Work

Blog Article

jaskra otwartego kąta – w której utrudnienie odpływu wynika z zamykania się otworków beleczkowania, co przypomina zatykanie się kratki ściekowej.

Śródbłonkowy zespół tęczówkowo-rogówkowy, w którym komórki nieprawidłowej warstwy śródbłonka rogówki przemieszczają się przez kąt przesączania na powierzchnię tęczówki.

Interpretacja ubytków pola widzenia musi być połączona z pozostałymi badaniami okulistycznymi. Dopiero kompleksowa ocena pozwala na doprecyzowanie rozpoznania i określenie właściwego leczenia.

Leki obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe w następujący sposób: w jaskrze pierwotnej otwartego kąta poprzez rozluźnienia utkania beleczkowania, a w jaskrze zamkniętego kąta poprzez zwężenie źrenicy i następowe otwarcie kąta. Ogólnoustrojowe efekty uboczne to nadmierne pocenie i wydzielanie śliny, biegunka.

Różne typy perymetrów charakteryzują się różną more info czułością w wykrywaniu uszkodzeń pola widzenia, w związku z tym wyniki badań przeprowadzonych różnymi typami aparatów nie mogą być podstawą dokładnego śledzenia publishępu choroby.

Jaskra – leczenie Są trzy metody leczenia jaskry: farmakologiczna, laserowa i operacyjna. Pierwsza obejmuje stosowanie leków (np. kropli), które mają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, jak również poprawiające metabolizm nerwu wzrokowego. Druga to irydoplastyka lub irydotomia, na przykład w leczeniu jaskry pierwotnej sprawdza się trabekuloplastyka – zabieg laserowy, który udrażnia otwory odpływowe, które w wyniku zmian zachodzących w oczach ulegają zanieczyszczeniu.

Pomimo, iż wartości ciśnienia są jak u osób zdrowych, następuje uszkodzenie nerwu i stopniowa utrata wzroku.

Jaskra, fachowo nazywana neuropatią jaskrową, według WHO jest główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. W Polsce na jaskrę choruje nawet 800 tys. osób, ale tylko co druga z nich jest zdiagnozowana.

Poziom bezpiecznego ciśnienia w oczach chorych powinny być niższe niż w oczach zdrowych. Stopień jego obniżenia powinien być tym większy, im bardziej zaawansowane jest jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Na jego powstanie mają także wpływ dodatkowe czynniki uszkadzające, takie jak niedokrwienie siatkówki i nerwu wzrokowego spowodowane zaawansowaną miażdżycą, zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub źle leczonym nadciśnieniem, udarem mózgu, zawałem serca lub niedokrwistością (anemią).

Widoczna niżej rycina nine przedstawia jaskrowy zanik warstwy włókien nerwowych siatkówki tworzących nerw wzrokowy. Wynik badania oka prawego (na górze) został uwidoczniony w postaci czarnej linii nałożonej na pasmo zielonego zakresu normy oraz oddzielone od niego żółtą linią graniczną czerwone pasmo wartości nieprawidłowych.

Rozpoznanie jaskry Aby lekarz mógł prawidłowo zdiagnozować jaskrę, musi wziąć pod uwagę charakterystyczne dla niej zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytki w polu widzenia.

Kanaloplastyka - jest zabiegiem niepenetrującym przy użyciu technologii mikrocewnikowej. Aby wykonać kanaloplastykę, wykonuje się nacięcie w oku, aby uzyskać dostęp do kanału Schlemma w sposób podobny do wiskokanalostomii.

two. Irydotomia laserowa – jest metodą w leczeniu jaskry pierwotnej zamkniętego kąta. Co więcej - w przypadku zamknięcia kąta zabieg wykonuje się także profilaktycznie w oku nieuszkodzonym.

W badaniu dna oka ubytek włókien nerwowych siatkówki jest najczęściej obserwowany wcześniej niż zmiany patologiczne w obrębie samej tarczy nerwu wzrokowego – miejscu gdzie zbiegają się włókna wzrokowe.

Report this page